Časová osa projektu Dukovany II

Po nových odhalením v kauze Vrbětice vláda prohlašuje, že Rosatom se případného tendru nebude účastnit

Podle ministra průmyslu a obchodu a ministra dopravy Karla Havlíčka je “prakticky vyloučené”, aby se ruský Rosatom účastnil tendru na dostavbu JEDU. Že by se Rosatom neměl tendru účastnit si myslí i premiér Andrej Babiš. Vicepremiér Jan Hamáček dodal, že by se firma neměla účastnit ani jako člen konsorcia.

ČTK

Bezpečnostní dotazník pro uchazeče připraví ministerstvo vnitra, vláda odvolala vládního zmocněnce Míla

Skupina expertů vedená ministerstvem vnitra připraví a následně vyhodnotí bezpečnostní dotazníky, které budou odeslány potenciálním uchazečům v dukovanském tendru. Pokud ti dotazníky převezmou, budou se muset zavázat, že tímto krokem nevznikají žádné nároky vůči ČR. Vláda také na návrh Karla Havlíčka odvolala vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jaroslava Míla, který postup ministerstva průmyslu a obchodu kritizoval a zastával názor, že by se tendru neměly účastnit firmy z Ruska a Číny.

ČTK, iRozhlas

Po odporu opozice i expertů vláda odložila odeslání dokumentace uchazečům

Andrej Babiš svolal k otázce dukovanského tendru Bezpečnostní radu státu, otázku dle plánu následně projedná i vláda. Rozhodl tak poté, co byl Karel Havlíček obviněn z toho, že svými kroky obešel vládu i bezpečnostní složky. Opozice také vyzvala k rezignaci ministra Havlíčka. ČTK,

ČTK, iRozhlas

Ministr Havlíček chtěl oslovit uchazeče ze čtyř zemí

Ministr průmyslu a obchodu Havlíček plánoval dát pokyn společnosti ČEZ, aby oslovila uchazeče ze čtyř zemí (USA, Francie, Jižní Korea a Rusko), poskytla jim zadávací dokumentaci k tendru a vyžádala si od nich informace o tom, jak by naplňovali bezpečnostní požadavky na dodavatele. Z harmonogramu jeho plánu vyplynulo, že definitivně o tendru rozhodne až vláda sestavená po volbách v říjnu 2021.

ČTK

ČEZ dostal povolení pro nový jaderný zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II dostala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k tomu, aby v Dukovanech umístila nový jaderný zdroj. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let, správní řízení trvalo dvanáct měsíců.

oenergetice.cz

Interní průzkum ministerstva zahraničí: Češi nechtějí, aby nový blok Dukovan stavěli Rusové

Podle interního průzkumu, který si nechalo zpracovat ministerstvo zahraničních věcí, se 72 procent Čechů vyjádřilo proti svěření stavby nového bloku v Dukovanech Rusku. 78 procent dotazovaných pak považovalo závislost na dovozu paliv a surovin z Ruska do ČR za hrozbu.

Aktuálně

Schůzka vlády s představiteli politických stran

Schůzka představitelů politických stran a zástupců vlády nepřinesla definitivní politickou shodu na tendru k projektu Dukovany II. Posun nastal ohledně účasti rizikových uchazečů - premiér Andrej Babiš řekl, že vláda v tendru na nový blok jaderné elektrárny Dukovany nepočítá s účastí Číny, ale Rusko jako riziko nevnímá.

Aktuálně, Respekt

Schůzka tripartity

Stát by mohl stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech financovat zcela sám. Je to varianta pro případ, že by zapojení energetické firmy ČEZ do financování bylo příliš drahé. Po jednání tripartity to uvedl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj by to mohlo snížit výkupní ceny energie.

Zástupci zaměstnavatelských svazů a odborů po jednání tripartity uvedli, že žádají vládu, aby pokračovala v přípravách tendru. Zároveň nechtějí redukovat počet uchazečů. Podle nich by to výstavbu prodražilo a následně i zvýšilo ceny energie.

ČTK

Vládní zmocněnec pro jádro říká, že vyloučení Rusů a Číňanů z tendru nezvýší cenu

Na dotaz, zda bude mít vyloučení uchazečů z Ruska a Číny zásadní vliv na cenu, který mu položila opoziční poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09), odpověděl, že ne. "Na cenu projektu má zásadní vliv dostatek času na předložení závazných nabídek a dále celková organizace a kvalita přípravy a provedení výběrového řízení podle mezinárodně uznávaných a standardně aplikovaných postupů. Nedostatek časového prostoru povede, s ohledem na potřebu vytvoření si značných rezerv na straně dodavatele, k předložení závazných nabídek navýšených o desítky procent. Celkovou cenu projektu také zásadním způsobem ovlivňují náklady financování, které jsou na počtu účastníků nezávislé," napsal Jaroslav Míl.

Aktuálně

Stálý výbor pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR rozhodl, že na jádru musí panovat shoda napříč politickým spektrem, ministr Havlíček navrhl čtyři scénáře

Na jednání vládního výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů premiér Andrej Babiš požádal o zpracování „Analýzy jaderných projektů v zahraničí z hledisek úspěšnosti realizace v oblasti HMG a rozpočtů“ a to tak, aby tato Analýza byla podkladem pro jednání předsedů politických stran. To má proběhnout na konci ledna. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Havlíček pak představil čtyři varianty dalšího postupu tím, že sám se kloní k variantě 3+2.

  • Přizvat do výběrového řízení všechny uchazeče (CGN, EdF, Kepco/KHNP, Rosatom, Westinghouse) s možností vyloučit kteréhokoliv uchazeče v průběhu nebo na konci výběrového řízení při stanovení pořadí.
  • Přizvat do výběrového řízení 3 uchazeče (EdF, Kepco/KHNP, Westinghouse).
  • Přizvat do výběrového řízení 3 uchazeče (EdF. Kepco/KNHP, Westinghouse) a dalšímuchazečům CGN a Rosatom umožnit účast ve výběrovém řízení jako členové konsorcia, tzv. varianta 3+2.
  • Tato vláda nerozhodne o zahájení výběrového řízení a rozhodnutí ponechá na další vládu po volbách do PSP.

ČT24

Předsedové demokratických opozičních stran žádají poslaneckou kontrolu nad nízkouhlíkovým zákonem. Projekt Dukovany II nesmí ohrozit bezpečnost České republiky

Demokratická opozice se jasně vymezila proti absenci řádné poslanecké kontroly rozvoje jaderné energetiky v Česku. „Předsedové demokratických opozičních stran považují za nepřijatelné, aby Poslanecká sněmovna naslepo a ve spěchu souhlasila s nízkouhlíkovým zákonem, který dláždí cestu stavbě jaderné elektrárny Dukovany II bez řádného projednání na bezpečnostním výboru,” shodli se Ivan Bartoš /Piráti/, Petr Fiala /ODS/, Marian Jurečka /KDU-ČSL/ a Markéta Pekarová-Adamová /TOP09/ a Vít Rakušan /STAN/.

Pirátské listy

BIS nepřímo varovala před vlivem Ruska a Číny v tendru na Dukovany

Z výroční zprávy Bezpečnostní informační služby za rok 2019 vyplynulo, že tuzemské strategické projekty v oblasti energetiky či komunikačních technologií jsou pro bezpečnost země velkým rizikem, a proto je nežádoucí otevřít k nim cestu nedemokratickým režimům.

Aktuálně

První čtení vládního návrhu zákona o opatřeních k přechodu ČR k nízkouhlíkové energetice, tzv. nízkouhlíkového zákona

Zákon je potřeba pro finanční model celého projektu. Na jeho základě může stát vykupovat elektřinu vyrobenou v jaderném reaktoru. K zákonu bylo podáno několik pozměňovacích návrhů. Dva návrhy poslance Jana Lipavského by neumožnily účast Ruska a Číny v tendru, návrh poslance Petra Třešňáka by pak umožnil zákon aplikovat i na další jaderné projekty, nejen specificky na Dukovany II.

Cestu zákona lze sledovat zde

Ministerstvo vnitra a zahraničí a bezpečnostní experti varují před nedostatečným zohledněním bezpečnostních aspektů v zadávací dokumentaci k tendru

Návrh zadávací dokumentace na tendr ke stavbě nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany podle tajných služeb a ministerstev vnitra a zahraničí dostatečně nezohledňuje bezpečnostní zájmy státu, zástupci všech zmíněných institucí doporučili vůbec neoslovovat rizikové uchazeče.

iRozhlas

Zahájení prenotifikačního procesu s Evropskou komisí

Státní podpora nového dukovanského reaktoru musí být schválena Evropskou komisí. V červenci byly do Bruselu zaslány základní dokumenty, v následných jednání Česká republika vysvětlovala model financování projektu.

Rozhovor s Jaroslavem Mílem

Stát a investor podepsali smlouvy k novému jadernému zdroji v Dukovanech

Ministerstvo průmyslu a obchodu a investor projektu Dukovany II, tedy společnosti ČEZ, a. s. a Elektrárna Dukovany II, a. s., podepsali smlouvy k novému jadernému zdroji. V dané věci stát ponese záruky za politická a legislativní rizika, která by mohla projekt znemožnit. Investor pak má vybrat hlavního dodavatele nového jaderného zdroje v Dukovanech a dojednat s ním smlouvu do konce roku 2024. Také má zajistit potřebná povolení a vše směřovat k tomu, aby byl nový blok elektrárny zprovozněn v roce 2036.

Čtěte více

Další podobné články